Pontyhorgászat: tigrismogyoró, kukorica főzés, és a többi mag

Mátéh Csaba

Pontyhorgászat: tigrismogyoró, kukorica főzés, és a többi magMivel etessek pontyra? Bizony gyakran kapom ezt a kérdést. Tigrismogyoró, kukorica főzés, kender, és sorolhatnám napestig… Legutóbb a Facebook chaten beszélgettem erről egy ismerőssel. Elpanaszolta, hogy mostanában nem igazán akar horogra kerülni ponty, így adtam egy tippet Neki.

Nagyon jó érzés volt, mikor néhány nappal később újra beszéltünk, és Laci megköszönte.

– Szia Csaba! Képzeld, kipróbáltam az új csalit és egy 3 kilós potyka lett az „áldozata”!

– Szia! GRAT!!!! Na akkor volt értelme eprezni.

– Aha, nagyon köszi a tippet!

Mielőtt ebbe belekezdenék, szeretném felhívni a figyelmed egy dologra. Több helyről hallottam, hogy be kell áztatni a magvakat (tigrismogyoró, búza, kukorica, és a többi), különben szétszakad a ponty gyomra. Ez így ebben a formában ökörség, jobb szót nem tudok mondani. A pontynak nincs gyomra, tehát biztosan nem ezért kell beáztatnunk és/vagy főznünk a magvakat.

Azt is leírtam már A ponty táplálkozása címmel, hogy a szénhidrátokat elég jól megemészti a ponty annak ellenére, hogy valójában nincs is rá szüksége. A pontyneveldékben viszont sokszor idő és pénz hiányában száraz szemes takarmánnyal etetik a pontyokat. De akkor hol az igazság?

1967-ben a németek már kísérleteztek: röviden és tömören arra jutottak, hogy a több napig áztatott, vagy áztatott és főzött szemes takarmány könnyebben emészthető, hamarabb kiürül.

Tehát ha nem akarod hamar, napokra jóllakatni a halakat, inkább főzd meg a magvakat!

A kukorica főzés közben például annyi vizet felvesz, hogy a száraz súlyát simán beszorozhatod 1,6-1,8-cal. A következő részben szó lesz a mennyiségről, de elöljáróban annyit, hogy 10 kiló száraz kukorica főzés után minimum 16 kiló. Ez a mennyiség törpés holtágon 2 bottal nekem elég 4 napra, ha mást közben nem használok.

SZÓVAL AKKOR MIÉRT IS HATÁSOS A KUKORICA FŐZÉS ÉS EZEK A MAGVAK?

A válasz elsősorban a méret. Ezek az apró magok hasonlítanak leginkább ahhoz a mérethez, amivel a ponty találkozik. Ráadásul mivel lényegesen kisebbek, mint például a bojli, a pontynak többet kell dolgoznia azért, hogy kellő mennyiséget összeszedjen és jóllakjon. A keresgélés közben a halak kifürdik az iszapot, és a sok apró magnak köszönhetően sokáig az etetésen maradnak.

Persze hátránya is van ennek. Az egyik, hogy az igazán apró magokat csalizásnál elfelejtheted, és a nagyobbakból is, mint például a kukorica, jó ha többet teszel a horogra vagy a hajszálelőkére. Másik hátránya lehet, hogy az etetést a nem kívánatos halak is megtalálhatják, például a dévér, kárász és a törpeharcsa.

És még mindig van hátránya. Mégpedig az, hogy ezeket elő kell készíteni. Nem biztos, hogy örülni fognak Neked, ha beállsz a konyhába, és mondjuk a kukorica főzés közben tönkre teszed a nagy fazekat vagy a kuktát.

Szerencsére már elég régen lehet kapni kész magkeverékeket is, de ha magad szeretnéd elkészíteni, adok pár tanácsot.

(Azt azért még hozzá kell tennem, hogy nagy halak kergetésénél nem ezeket a magvakat használom. De erről már írtam a Bojlis alapozó etetés vadvízen című cikkben is.)

Ha magvakkal etetsz és horgászol, tulajdonképpen egy szőnyeget szórsz a mederbe, és a csalid is a magvak közt van. Horgászhatod az etetés közepét, szélét, de akár etetésen kívül is pecázhatsz.

Az egyik legjobb, legtöbbször használt csali a friss, zsenge csemegekukorica. Igen, az, amit megsózol és lerágod a csutkáról. 

Na de ilyenből megcsinálni egy folyamatos etetést lehetetlen, úgyhogy megoldásként marad a konzervkukorica.

A boltokban kapható többi konzerv is használható, mint a borsó, csicseriborsó, fekete bab, vörös bab, vajbab, bébi répa és bébi kukorica.

A SZÁRAZ KUKORICA FŐZÉSE HORGÁSZATHOZ - ÉS A TÖBBI MAG ELKÉSZÍTÉSE

Tudod mit? Menjünk sorban, méret szerint.

Búza, kukorica, tigrismogyoró és kender (utóbbi felgyorsítja a halak emésztését).

kendermagot szívesen használom a magkeverékeimben, mert felgyorsítja a halak emésztését. Apró, fekete magocska, nagyon hasonlít a vízi rovarokra. A pontyok megőrülnek érte. Hibája, hogy az „aprónép” is.

Hasonlót tud a többi apró mag is, úgy mint a hajdinarepcelenmag, a sörárpabúza és a konkoly.

csicseriborsó jó alternatíva, ha nincs csemegekukorica.

Tigrismogyorót is használok, mert bár bepróbálkoznak vele, mégsem eszik meg a rákok és a törpeharcsák sem. Nem éri meg nekik a fáradtságot. Nagy általánosságban elmondható, hogy a nagy szemű magvakat 24 órás, a kis szemű magvakat 12 órás áztatás után 30 percig kell forralni. De rögtön egy kivétellel kezdem.

  • A kendermagot tedd egy edénybe, önts rá hideg vizet, és fedd le. Egy éjszakán át hagyd ázni és megduzzadni. Vigyázz, hogy legyen a lábasban vagy fazékban elég hely és a víz mindig lepje el. Reggel kezdd el forralni, és ha a víz felforrt, vedd takarékra a gázt vagy a rezsót, és főzd 15 percig. Kuktában még az aromáját is megőrzi, de vigyázz, nehogy az otthoniak észrevegyék! Ha megfőtt, hagyd állni még egy éjszakát. Ne fagyaszd le, mert azzal tönkre teszed!
  • A csicseriborsó, a bab, a fekete szemű bab és a búza hasonlóképpen készül, viszont ezeket ízesítheted és színezheted is. Az ízesítőt és a színezőt már az áztató vízbe tedd bele, és 12 óra áztatás után nagyjából 30 percig főzd.
  • A kukorica főzés és a tigrismogyoró elkészítése picit más. Mindkettő már nagy szemű mag. Ezeket 24 órán keresztül áztasd, és kábé 30 percig forrald. Ha a tigrismogyoró mellé kilónként 3 evőkanálnyi cukrot is teszel, kocsonyásodni fog, amint kihűl.

Mindig tisztára mosom a magokat.

Minden magot átmosok főzés előtt, hogy a port és a koszt lemossam róla. Vagy egy nagy bográcsban főzök, vagy ha kell, üstben.

A tigrismogyorót úgy 30 percig forralom, a kukoricát addig főzöm, míg el nem kezdenek szétpattanni a szemek, illetve amíg fűzőtűvel átszúrva már nem lisztes.

Még soha nem ragadt le semmi. Sőt, időt sem szoktam mérni. A fűzőtűt beleszúrom a kukoricába, és ezzel döntöm el, kész van-e. Ebből kiveszem a horogra vagy hajszálelőkére valót, az etetésre szánt magot pedig tovább főzöm, míg szét nem nyílnak a szemek.

Kész magmix

A következő túrádon próbáld ki és meglátod, az így előkészített magvak nem telítik el hamar a halakat.

Nem mondom, hogy én vagyok a legjobb horgász, mert ez nem igaz. Azt sem mondom meg, hogy hogyan csinálj bojlis alapozó etetést. Csak azt írom le, túravezetőként hogy csináltam, és a mai napig hogy készül nálam a bojlis alapozó etetés. Próbáld ki és fogj több halat!

Kattints és olvasd el: Bojlis alapozó etetés vadvízen - a túravezető turpissága

¸.·´¯`·.´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

Mátéh Csaba

Tartalomhoz tartozó címkék: etetés ponty tanács