Mi a bojlizás lényege? - Pontyhorgászat lelkiismeretfurdalás nélkül

Mátéh Csaba

Mi a bojlizás lényege? - Pontyhorgászat lelkiismeretfurdalás nélkül

Csabi mi a bojlizás lényege?- kérdezte az öcsém, miközben építettük a tábort. Én azt látom – folytatta – hogy a pontyhorgászat rossz irányba fordult. Nagypénzű, mindenem egy adott márka, jól berúgok és üvöltök a vízparton típusú horgászbarbárok lemennek egy kockatóra, kifognak valami szerencsétlen, rojtos szájú pontyot amit kötelező visszaengedni, utána meg verik a mellüket hogy C&R horgászok, és beszólnak azoknak, akik évente 3 darab 2 kilós pontyot hazavisznek.

Belementem a játékba, és visszakérdeztem.

Ismered a mondást, hogy ha valamit feltesznek a kamrában a polcra, az egyből lekvárnak érzi magát. Az ilyen viselkedés miatt alakult ki az emberekben a bojlisokkal szembeni ellenszenv. – válaszoltam. De őszintén. Mégis kinek volna akkora arca, hogy létrehozzon egy „a tökéletes bojlis horgász” szabványt? Ki fogja megmondani, hogy ki lehet tökéletes? Én? Te? Na és ki fog mindenkit egyesével megmérni?

A BOJLIZÁS LÉNYEGE – GONDOLKOZZ MÁSKÉPP!

Nem erről beszélek, te is tudod. Csak kíváncsi vagyok a véleményedre. – visszakozott.

Az már elég régen volt, amikor még a szüleink, nagyszüleink mondták meg, hogy mit csinálhatunk és mit nem. Hogyan tehetünk dolgokat, és hogyan nem. Most már nagyfiú vagy, úgyhogy hozhatsz saját szabályokat. Itt az ideje, hogy a saját fejeddel kezdj el gondolkozni, és töröld ki azokat a hangokat a fejedből, amelyek ott maradtak még régről, és azt szajkózzák hogy:

  • Ezt így szokás csinálni!

  • Ezt nem így szokás csinálni!

  • Nézd csak meg Pistikét! Te miért nem tudsz olyan lenni?

Szóval ezeket felejtsd el! Most! Azonnal! Legalábbis akkor, ha nem akarsz abba a kategóriába tartozni, amiről az előbb kérdeztél.

Helyette tanulj meg pár új mondatot, és ezeket mondogasd:

  • Büszke vagyok arra amit csinálok, és ezt szívesen elmondom másoknak is!

  • Nemcsak profi és szorgalmas leszek, de továbbra is alázattal tanulok!

  • És a legfontosabb: Különbözöm, tehát vagyok!

Ez tetszik. – mondta. Szóval tanuljak, próbáljak ki új dolgokat, és ne majmoljak másokat. Csabi te miért lettél bojlis?

Régi sztori. Nyár volt, hihetetlenül forró nyár. Már 3 napja sátraztunk a parton. Reggelente távcsővel kémleltem az etetések helyét, és láttam, mikor merre járnak a pontyok. A horgot valahogy mégsem akarták felvenni. Próbáltunk mindent, ilyen-olyan végszerelékeket, rövidet, hosszút, lebegtetve, kikönnyítve, kis horoggal, még kisebb horoggal, de kapás csak nem volt. Ha meg mégis kapott a hal, bevette magát a nádasba és elvesztettük. Persze ma már tudom, miért.

Aztán a harmadik éjjel elfüstölt az egyik bot. Na, ez azért túlzás, mert a pajti nem rohant sehova, csak szépen, lassan, komótosan, de egy mozdony erejével és határozottságával indult el. Persze egyből csónakba ugrottunk, hogy a horog ütötte sebet ne tágítsuk feleslegesen. Úgy forgatta a csónakot, hogy azt gondoltam, sokkal nagyobb hal lesz. Egy jó kis csata után végül sikerült megszákolni a 61 centis, 5,35 kilós nyurga pontyot. Gyönyörű állat volt, egészséges és erős.

Viszont elkövettem egy hibát. Beemeltem a csónakba, és letettem magam elé. Elkezdett ugrálni. A hülyeségem miatt ő fizetett meg. Biztosra vettem, hogy összetörte magát, így haza vittem. Felbontottuk, és valóban olyan sérülései voltak, hogy ha vissza is engedtem volna, nem élte volna túl. Persze kaptam is a fejemre, hogy minek vittem haza ekkora halat, hiszen ennek már nem olyan jó az íze.

Erre a hibámra nagyon nem vagyok büszke. Inkább csak azért mondtam el, hogy Te is lásd, mekkora felelősség már egy 5 kiló körüli hal is. És persze szeretnélek felkészíteni arra, mit és hogyan kell csinálni egy ekkora jószággal.

Aztán belevetettem magam a témába. Két dolog miatt kezdtem el komolyabban tanulni. Leírhatatlan élmény volt a fárasztás, de mielőtt nekiindultam volna egyre nagyobb és nagyobb halakat kergetni, mindent meg akartam tanulni arról, hogy hogyan engedhetem vissza sérülések nélkül, egészségesen.

A BOJLIZÁS LÉNYEGE – MITŐL BOJLIS A BOJLIS?

Ezt eddig nem is mesélted… Egyébként szerinted mitől bojlis a bojlis? – folytatta a kérdéseit.

Már hallottál a „csodagolyókról”, a bojlikról, amit nem horogra tűzünk, hanem a horog mellett kínáljuk fel. Most is így fogunk csalizni. Van bojlis botodrod-podod és rádiós elektromos kapásjelződ és sátrad is. El kell keserítselek, ha azt gondoltad, hogy ettől vagy bojlis. Nem!

A bojlizás arról szól, hogy egy adott vízen több napon, esetleg héten keresztül keresed és próbálod becsapni álmaid halát. Ez a ponty jó eséllyel 20 kiló körüli, vagy afeletti, ritka esetben akár 35-40 kilós is lehet. Az előbbi kütyük is ebben segítenek neked, hiszen egy 2-3 napos túrát még el lehet pecázgatni hagyományos kapásjelzővel, de egy hetes túrán előbb-utóbb fáradt leszel. Na ekkor jönnek jól ezek a spéci motyók.

A bojlizás számomra nem azt jelenti, hogy bojlival csalizunk, hanem azt, hogy célirányosan nagy halat próbálunk becsapni, ha „legyőzzük”, jobban vigyázunk rá, mint a szemünk fényére, és fényképezés után elengedjük. Ez nem könnyű feladat. Sok odafigyelést, felkészülést, a hal és a víz ismeretét követeli meg. Tudnod kell, hol keresd a pontyotmit eszik a ponty, és hogyan etess vadvízen.

Ha pedig kifogtunk egy ekkora halat, miért is ennénk meg? Nagy, kövér, öreg, a húsa is élvezhetetlen, arról nem is beszélve, hogy ha visszatesszük, tovább szaporodik.

Viszlát pajti!

Oké, halvédelem. Mi kell ahhoz, hogy épségben visszaengedhessem a halakat? – kérdezte, mikor épp a bölcsőt vette ki a kocsiból.

Ha a parton valakinél óriási merítőszákotmatracot, fertőtlenítőt látsz, akkor jó ha tudod, hogy nem a divat, nem sznobizmus miatt használja a sporttárs. Sokkal inkább azért, mert felelősségteljesen horgászik, és számára a hal hobbipartner, akire nagyon vigyáz. És bizony sokan évekig spórolnak egy-egy új cuccra. Nekem ne mondja senki, hogy ezek a horgászok sznobok.

A BOJLIZÁS LÉNYEGE – HALVÉDELEM ÉS ENNEK ESZKÖZEI

A halvédelem már a horgászat előtt elkezdődik. Sokszor hallok a parton gúnyosnak hangzó mondatokat, mikor látják, mi van körülöttem. A megjegyzések és a gondolkodásmód nem az ő hibájuk, hiszen talán még nem is hallottak arról, ami szerint Te és én már rég óta élünk.

Az első és legfontosabb halvédelmi „eszköz” maga a végszerelék. És hogy mi a többi?

A BOJLIZÁS LÉNYEGE – FÁRASZTÁS

Ha a terepviszonyok megengedik, laza fékkel fárasztok, nem erőltetem a halat. Nem az a lényeg, hogy minél előbb megszákoljuk, hanem az a feladat, hogy a lehető legkíméletesebben, és a lehető legtovább érezzük át a fárasztás izgalmait. Persze csak ésszerű keretek között, nem félóráig táncoltatva szerencsétlent! Ha tehetem, csónakba szállok, a hal fölé megyek. Azt tapasztaltam, így kevesebb a halvesztés, és kisebbek a horog ütötte sebek, mintha 100-120, vagy akár több száz méterről kihúznám a partra. Meg aztán csónakból fárasztani élvezetesebb is. Sajnos nem csak gyerekeknél látok kifejezetten rossz fárasztást. Nem szabad csörlőzni, azaz az orsóval kihúzni a halat. Azért van a bot, hogy dolgozzon.

Bottal fárasztunk? Hogy érted?

Igen, bottal fárasztunk. Oldalra vagy felfelé húzzuk, majd amikor a botot visszaengedjük előre, az orsóval is lekövetjük ezt, és utána tekerünk. Arra figyelni kell, hogy a zsinór ne lazuljon, folyamatosan tartsd a kontaktust a hallal. Ehhez türelem kell, de nem teszed tönkre az orsót, ráadásul így akár mikroszakállas vagy szakáll nélküli horgot is használhatsz, ami még kisebb sebet ejt a halon.

Nehéz terepen kicsit más a helyzet. Akadó közvetlen közelébe nem szeretek horgászni. Az akadótól, akadó elől szerintem érdemes minél előbb „kipajszerolni” a halat. Így sokkal kisebb az esély arra, hogy a csata nagy hevében lehorzsolja magát, és később ezek a sebek elfekélyesedjenek. Cserébe viszont nagyobb az esélye, hogy a száján ütött seb kitágul, sőt, ez akár halvesztéshez is vezethet. Hiába, valamit valamiért. Úgyhogy ha tehetem, inkább az etetéssel megpróbálom kellő távolságra csalni a halat az akadótól. Ha nem megy, akkor meg nem erőltetem, nem ér annyit.

A BOJLIZÁS LÉNYEGE – MERÍTŐSZÁK

A merítés előtt mindenképpen bevizezem a szákot, így nem „csiszolom le” a hal nyálkáját, és még könnyebben is mozog a vízben. Merítésnél nem szabad kapkodni, ez nem lepkeháló. Nem nyúlkálok a hal után, hanem megvárom, míg sikerül a szák fölé húzni a halat. A merítőszák – főleg ha nagy halakra pályázol – legyen kellőképpen nagy, hogy kényelmesen beleférjen a hal, és könnyebb legyen a merítés. Nem árt, ha a nagy merítő mindig kéznél van. – és bekészítettem a helyére a miénket.

A BOJLIZÁS LÉNYEGE – PONTYBÖLCSŐ ÉS A MATRACOK

A pontymatrac egy vastag, szivacsos halvédelmi eszköz. Tulajdonképpen horogszabadító matracnak is lehetne nevezni. Használat előtt ezt is mindenképpen be kell vizezni, hogy a száraz felület ne sértse meg a hal nyálkahártyáját! Így megvédi a halat a sérülésektől. Ha nagyon ugrálna, inkább ezen nyugtasd meg, mint a kavicson vagy a betonon. A hal lefogása helyett szerintem szerencsésebb a szemét letakarni.

Amíg a hal a matracon van, folyamatosan locsolni kell! Fényképezésnél is hasznát vesszük a pontymatracnak. Persze ma már óriási a választék a boltokban, mindenféle matrac, bölcső és sok minden más kapható, de mindegyik ugyanezt a célt szolgálja. Nézd meg az én bölcsőmet: a vizet is megtartja. Ebben van a legnagyobb biztonságban a ponty.

A BOJLIZÁS LÉNYEGE – FÉNYKÉPEZÉS

Ez már ugyan nem halvédelmi eszköz, viszont ezeket a motyókat ilyenkor is használjuk. Ma már egyre többen fényképezkednek a kifogott halukkal. Nem kell, hogy kapitális hal legyen, de ha a képre nézünk, kellemes emlékeket idéz bennünk. Főleg, ha jó a kép.

Hogy néz ki egy olyan kép, amit Te magad is szívesen bármikor visszanézel? – kérdezte, és elkezdtük összeállítani az etetésre szánt anyagot.

Először is a hal legyen tiszta, ne legyenek rajta levelek, sár, és más kosz. Ha kell, locsold le. A víz nem csak lemossa az esetlegesen rákerült trutyit, de még jobban is néz ki a képeken a vizes hal, sokkal szebbek lesznek a színek. Fontos, hogy matrac fölött tartsuk a halat, guggolva vagy térdelve. Ha pontyunk megugrana, miközben tartjuk, inkább döntsük magunk felé. A ruhát ki lehet mosni, de ha leesik a hal, az már visszavonhatatlan. Fényképezésnél fontos, hogy az ujjaink a legkevésbé lógjanak a képbe, de a halat mégis biztonságosan tartsuk.

Az egyik legstabilabb fogás az, ha a mellúszó és a farok alatti úszó a mutató és középső ujjaink között van. Mikor megfogjuk a halat, és készülünk felemelni, vigyázni kell, hogy a hasára semmi esetre se fordítsuk. Főleg a nagyobb halaknál így biztos lenne a sérülés. Sokszor látom azt is, hogy az emberek ujja a kopoltyúfedő alá csúszik. Ez életveszélyes a hal számára, szóval erre is figyelni kell. A többi meg már a fotós feladata. :)

A fotós azt is látja, amit én nem

A BOJLIZÁS LÉNYEGE – VISSZAENGEDÉS

Ha kész a kép, hogy engeded vissza? – kérdezte, és kezdtem magam úgy érezni, mint egy vallatáson.

Az utolsó szusszanásig kifárasztott hal elengedése szép, de felelősségteljes gesztus. A becipzárazott mérlegelővel együtt teszem a vízbe, amit csak ott nyitok ki. Aztán figyelem a halat. A menekülésre képtelen állapotban útjára bocsátott, kábult hal szinte biztosan elpusztul. Mivel nincs sodrás a holtágon, kicsit előre-hátra megmozgatom, lélegeztetem, hogy a szétnyíló kopoltyúi közé oxigéndús víz áramoljon. Csak akkor eresztem szélnek, ha már biztosan magához tért. Ez abból is látszik, hogy magától, saját erejéből indul útnak. Tulajdonképpen visszakísérem a vízbe.

A BOJLIZÁS LÉNYEGE – HORGÁSZTAVAK

Csabi, mi a helyzet a kockatavakkal? – kérdezte, és éreztem a hangján a feszültséget.

Mi lenne? Mindent a helyén kell kezelni. – válaszoltam higgadtan, pedig már nagyon horgászni akartam.

Te is dolgozol hétfőtől péntekig. Sokszor szombaton is, és néha még vasárnapra is becsúszik a meló. Ha végre elszabadulsz a munkától, szeretnéd magad kipihenni, szeretnél feltöltődni. Miért ne tölthetnéd azt a pár napot egy olyan vízen, ahol jó eséllyel egy nagyobb halat is megakaszthatsz? Mint ahogy sikerült már többször is. Mégse mondod magadról, hogy milyen penge bojlis vagy.

Meg aztán pontosan tudod, hogy egy ilyen tiszai ártér mennyivel másabb élményt tud adni, mint egy jól telepített és karbantartott víz. Azt nagyon csípem benned, hogy szerény vagy és belátod, hogy attól, hogy olyan tavakon sorra fogod a bajszosokat, tisztában vagy vele hogy itt simán elvérezhetsz. Itt egy aranysárga lapátfarkú ötösnek jobban tudsz örülni, mint egy ottani tizenötösnek. És a kavicsbányákról még nem is beszéltünk. Egyik sem jobb vagy rosszabb, csak más.

A BOJLIZÁS LÉNYEGE – TISZTELET MÁS HORGÁSZOKKAL SZEMBEN

És a konkurens cégek emberei? Nagyon gyilkoljátok egymást? – kérdezte, én pedig hangosan felkacagtam.

Sokan ezt gondolják. És sokan valóban kevésbé tisztelik az olcsóbb felszereléssel pecázó társaikat. De ők pont nincsenek cégeknél. Ha már így rákérdeztél, a konkurenseknél ezt egyáltalán nem látom. Nem azt nézzük hogy ki hol horgászik, hanem azt hogy ki hogy gondolkozik.

Emlékszel, mikor Réka született? Gabi feleségével, Zsuval egy szobában feküdt az anyja. Mikor Gabi ment be, a volt feleségemnek is vitt mindent ugyanúgy, mint Zsunak. Mikor én, akkor meg én vittem. És együtt beszélgettünk, nem hagytuk egyedül unatkozni a másik feleségét sem.

Gabi igazi barát

Vagy ha például egy kiállításon összefutunk, dumálgatunk, sztorizgatunk. Sőt, mi idén csak ezért mentünk ki a családdal. Vagy összehozunk egy kis esti programot, és akár 15-20-an beülünk valahova, hogy hajnalig jól érezzük magunkat. És ha örömpecára van lehetőségünk, akkor is összebandázunk.

Filával a Horgászshown

Grass és én a Horgászshown

Te Csabi! Ha én is bojlis horgász akarok lenni, akkor mit csináljak? – tette fel a kérdést.

A bojlizás lényege – Vedd észre a körülötted lévő világot!

Vedd észre magad körül a világot! – mondtam, és rámutattam egy őznyomra.

Utána pedig végre elindultunk feltérképezni az előttünk lévő medret.

¸.·´¯`·.´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

Mátéh Csaba

Tartalomhoz tartozó címkék: bojlizás ponty