Bojlis alapozó etetés vadvízen - a túravezető turpissága

Mátéh Csaba

Bojlis alapozó etetés vadvízen - a túravezető turpissága

Nem mondom, hogy én vagyok a legjobb horgász, mert ez nem igaz. Azt sem mondom meg, hogy hogyan csinálj bojlis alapozó etetést. Csak azt írom le, túravezetőként hogy csináltam, és a mai napig hogy készül nálam a bojlis alapozó etetés. Próbáld ki és fogj több halat!

BOJLIS ALAPOZÓ ETETÉS: STRATÉGIÁK

Minden állat mérlegel táplálkozás közben, és olyan ennivalót keres, ami a legkisebb ráfordítással a legnagyobb hasznot hozza neki. Az apró halak ezért hagyják ott például a tigrismogyorót és a kemény bojlit, és ezért nem eszik a ponty életerős, kifejlett folyami rákot. Nem éri meg nekik a fáradtságot. Ennek hasznát vesszük, ha nem akarunk bojlival törpeharcsát vagy dévért fogni.

A másik fontos dolog, amit tapasztalatból tudok, hogy vízfüggő, mekkora területen terüljön el a bojlis alapozó etetés. Ha sok a természetes táplálék, jobb a koncentrált, kis területen való bojlis alapozó etetés. Ha pedig kevés a természetes ponty-ennivaló a vízben, hatásosabb a nagy területen szétszórt etetés. Ez akár egy fél teniszpályányi terület is lehet pár kiló etetőanyaggal.

Három bojlis alapozó etetés stratégiát használok a mai napig. A hosszú távú bojlis alapozó etetést, a rövid távú bojlis alapozó etetést és az előetetés nélküli horgászatot.

Három bojlis alapozó etetés stratégiát használok a mai napig.

A hosszú távú bojlis alapozó etetésre nem mindenkinek van ideje és lehetősége, pedig tapasztalatom szerint sokkal több halat lehet partra segíteni egy etetett helyről. A bojlis alapozó etetés milyensége sok dologtól függ. Figyelembe kell venni a víz jellegét, az állomány sűrűségét, milyen fajok vannak a vízben, mennyien horgásznak a vízen, és persze azt is, milyen halat szeretnénk fogni.

A hosszú távú bojlis alapozó etetés lényege az, hogy a környéken magabiztosan, félelem nélkül egyenek a halak, és újra és újra visszajárjanak arra a helyre. Szerencsés esetben akkor sem lesznek gyanakvóak, amikor már a horgunk is ott van.

Sajnos azt is tapasztalatból mondom, hogy érdemes diszkréten bojlis alapozó etetést készíteni, hiszen ha nem horgászol az etetésen, könnyen „ráül” más pecás. Ezzel nem is volna olyan nagy baj, ha nem “darákkal” etetne. Ha a törpeharcsa rátalál az etetésre, kínlódás elhessegetni őket.

Ha a törpeharcsa rátalál az etetésre, kínlódás elhessegetni őket.

HOSSZÚ TÁVÚ BOJLIS ALAPOZÓ ETETÉS

Ez a legnehezebben megoldható, de a legeredményesebb bojlis alapozó etetés. Elkötelezettség kell hozzá, nem is kevés. Nekem ehhez van egy kis táblázatom, amit folyamatosan vezetek, és hamar látszik, ha lazítani kezdtem. Szerencsés vagyok, mert ez az etetés oda-vissza úttal, csónakázással együtt meg van másfél óra alatt. Te is megoldhatod ezt a fajta bojlis alapozó etetést, ha van a közeledben horgászvíz, vagy ha a munkába jövet-menet útba esik.

Jég veszte után azonnal kezdem a bojlis alapozó etetést a már ismert haltartó helyeken, persze először kis mennyiségben. Úgy gondolom, bármikor elkezdheted a bojlis alapozó etetést, de minél tovább etetsz elő, annál nagyobb eséllyel fogsz halat rajta. A másik dolog, amiért ilyen korán kezdek etetni az az, hogy a hidegben még kevés ember merészkedik a vízre, kevesen etetnek, így nagyobb esélyem van a saját terülj-terülj-asztalkámmal. Alkonyatkor és hajnalban szoktam etetni. Egyrészt kevesebben látják, hol van az etetés, másrészt a vízi madarak sem „legelik” fel a szétszórt magvakat, pelletet és bojlit.

Ezeknek a bojlis alapozó etetéseknek olyan helyet keresek, ami csendes, egyáltalán nem, vagy csak ritkán horgászott része a víznek. Előnye, ha nem is tudom épp meghorgászni, az az, hogy a hal közben megszokja a majdani csalimat, nem fél tőle, nyugodtan, ijedtség nélkül veszi fel. Ha viszont a horgászok is „rátalálnak” az etetésre, kezdhetek mindent elölről. Más helyen, még jobban sunyítva. Nyaranta hetente háromszor etetek 4-5 kiló anyaggal, ami magkeverék, pellet és bojli.

Itt nincs kompromisszum. A magkeverék egy dolog, de a bojli nem lehet silány minőségű, különben a hal nem eszi meg, és csak belerothad a vízbe. Hetente nagyjából 1 kiló megy az ilyen etetésre. Erre rávághatod, hogy drága. Lehet, de először adni kell, hogy kaphass.

Ezek a bojlis alapozó etetések nagyon hálásak, és soha nem volt olyan túránk vagy horgászatunk, amin kapásig se jutottunk volna.

Ezek a bojlis alapozó etetések nagyon hálásak

RÖVID TÁVÚ BOJLIS ALAPOZÓ ETETÉS

A rövid távú bojlis alapozó etetést általában 2 héttel a horgászat előtt kezdem el. Új bojli, új hely kipróbálására tökéletesen bevált. Ezek az etetések csak kisebb foltok, hogy a halak egy kis ízelítőt kaphassanak az új csaliból.

Először viszont rá kell találniuk a kiszemelt helyre. Ehhez magkeveréket használok, de nagyon eredményes a 2/3 rész pisztrángtáp 1/3 rész kender is. Az első héten 0,5-1 kilót szórok szét három alkalommal. Ennyi elég, hogy megtalálják. A második héten magmixből nagyjából kétszer ennyit használok, és már a bojlit is szórom, három méretben. Ezzel érem el, hogy a ponty ne szokja meg, milyen erővel kell rászívnia ahhoz, hogy a szájába vegye Így nem fog feltűnni neki a horog súlya akkor sem, ha nem könnyítem ki.

Rá kell találniuk a kiszemelt helyre

BOJLIS ALAPOZÓ ETETÉS NÉLKÜLI HORGÁSZAT

Ezt a “fegyvert” főleg nagyobb testű pontyok kergetésénél vetem be. Az igazán nagy pontyokra nem etetek elő. Azért nem, mert az öreg pontyok rafináltak. Az etetést előbb-utóbb megszállják a kisebb tesók, ők meg messzebbről nézik, hogy történik-e valami gyanús. Ha igen, például akasztok egy 5-öst, a nagy már el sem jön az etetésig. Ráadásul minél többet etetsz, annál hamarabb rátalálnak a kis halak. Ennél a módszernél mindenképpen használok bojlit vagy pelletet, még akkor is, ha magkeverékkel etetek. Ezek „visszalágyítják” az etetést, és hamarabb rátalálnak a halak.

Van egy jó kis feladat is, ha így horgászom. Távol kell tartanom a törpeharcsákat és a fehérnépet. 100%-os megoldást nem tudok, de eddig elég jól sikerült ezt megoldanom néhány apró csellel.

Bojlis alapozó etetésnél van még két trükköm. Nem mindig igaz, hogy nagy csali, nagy hal, de ha nagyobb testűekre “vadászom”, nem riadok vissza a dupla 30-astól se.

A másik szerintem fontos dolog, hogy fél–egy kiló anyaggal húzok az etetéshez egy 10-20 méteres etetőcsíkot. Így könnyebben odatalálnak a horoghoz.

BOJLIS ALAPOZÓ ETETÉS KIEGÉSZÍTÉS

Szigeti Tibi barátom és K-Karpos cikkíró társam trükkjét azért ide írom, használd felelősségtudóan!

"Ha egy szűz vízre megyek akár órákig is kereshetem a megfelelő helyet. Ez sokkal fontosabb, mint maga az etetés. Gondoljatok bele! Hiába etetek én naponta 200 kilót ha nem jár arra a hal. Tehát ha megvan a hely, akkor a következők szerint etetek: 1 marék kukorica, 1 marék tigrismogyoró, 1 marék pellet és kb fél kg bojlival kezdek. A kukorica-tigris-pellet triót egy kicsi, 1 négyzetméteres helyre szórom le, a bojlit egy sokkal nagyobb területre ezek köré. Akár 10 négyzetméterre is szétszórom. Minden behúzásnál további 8-10 szem bojlit szórók szét, a többiből marad az 1-1 marék. Ha 2 napig nincs kapásom az adott helyen, már szedem is a sátorfámat és keresem tovább a halakat. Teljesen más ez, ha egy telepített horgásztóra megyek, ahol tudom, hogy jó halállomány van. Ott lehet szórni mindent megállás nélkül, viszont ezeken a vizeken messze a bojliból etetek a legkevesebbet."

Kattints és olvasd el: Mi a bojlizás lényege? - Pontyhorgászat lelkiismeretfurdalás nélkül

¸.·´¯`·.´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

Mátéh Csaba

Tartalomhoz tartozó címkék: bojlizás etetés ponty tanács